Skuteč

Vánoční výstava 8.12.- Kravaty a klobouky aneb Krása kráčí klasikou

Akce vánoční besídky nezačíná ve 13. 00 a nekončí o pět hodin později. Krutý omyl. Aby její květ vzešel skvostnou krásou, musí zahradnice nejprve zasadit semeno do surové země.

A tím začne opravdový kolotoč starostí,… zalívat, chránit v růstu, kypřit. Ne dny, ne týdny, nýbrž měsíce dopředu. Program pestrý, návštěvníků mnoho. Vystoupení pěveckého sboru. Kolikrát se na hlavní schodiště přenášely klávesy, kolikrát se svolávaly děti, přerušovaly chybou k opravě, ve snaze nejlepšího, brilantního výkonu. Vystoupení na hudební nástroje. Jeho zkoušek bychom napočítali nepočítaně. Pouze naivního lenocha prozradí: „A že tolik času?“ Nezasvěcení, neodhlížejte od textu, nýbrž pokračujme. Pohádka v anglickém jazyce. Připravte třídu před každým nácvikem, odpoledne, ráno, kostýmy, kulisy, zvládněte texty, pokliďte na výuku a zítra ještě jednou. Že už uznáváte, že stačí,… ne, ne, prosím čtěme dál. Taneční vystoupení. Hudba, choreografie, rytmus, obleky, technika. Módní přehlídka. Sečtěte si výše uvedené a umocněte na třetí. Čas, námaha, zaujetí, vše roste geometrickou řadou. Plakáty, poutače, stěhování, organizace, doprava, logistika. Vážení, ocitáte se v polovině veškerého snažení. Nyní ještě musíte vyzdobit třídy, připravit je tematicky. Vyrábějí se klobouky, pečlivě se aranžuje. Zřejmě jen proto, aby v den D vše klaplo, aby se líbila ukázka účesů, pokrývek hlavy, virtuálních brýlí, robotů, fotoateliéru, zvířátek, aby chutnala chemická gastronomie.  A nezapomeňte, za okamžik dorazí prodejci. Nebojte, už mají dávno připraveno,… jak zdánlivě rutinní. Pro učitele nastává krátké, ale opravdu kratičké zastavení, pět hodin stojí na svém stanovišti. Nicméně, těší se! Těší se upřímnou nadějí, že vánoční příběh se podaří. Těší se, že na konci třeba někdo i ohleduplně zatleská.

Milý poslední návštěvníku, až skončíš s prohlídkou a odejdeš, vzpomeň si, že hostitel začíná právě uklízet. Možná proto, aby od pondělí mohla probíhat řádná výuka. U nás neplatí, že polovičatost vítězí. U nás se snažíme na maximum, každý se účastní, i naše děti pomáhají, stěhují, jsou ochotné. Věřím, že všichni v sobě máme nastavený mravní kód. Lze ho jednoduše otevřít: „Mám hotovo. Zeptám se, jestli nepotřebuje někdo pomoci.“ Ani závěrečným textem o besídce vlastně nekončíme. Již se otevírá brána plánům na Vánoce 2024.

Přejeme Vám poklidný čas adventní, požehnaný na šťastná setkání. A ještě jednou děkujeme všem za pomoc!

Za všechny mé kolegy ze ZŠ Smetanova Skuteč Mgr. Radek Mihulka

Datum vložení: 8. 12. 2023 15:39
Datum poslední aktualizace: 13. 12. 2023 7:55

Historie školy až po současnost