Skuteč
foto
foto

Stříbrnice aneb Dočkej sněhu vánice

Stříbrnice aneb Dočkej sněhu vánice 1

Vítej, naše milovaná chato Štvanice. Zdravíme Tě, vesničko Stříbrnice, již podesáté. Prosím prozraď, jaké překvapení sis pro nás přichystala. Pokud si dobře vzpomínáme, pokaždé jsi překvapila, jednou dokonce i rozkvétající strání. Doufáme, že v 1. den lyžařského výcviku nezklameš …

A nezklamala jsi, ani letos, a vlastně, proč se nás vůbec ptáš: „Chcete vodu, oheň, vítr, nebo snad sníh?“ Svými aprílovými žerty, ačkoli k Tobě přijíždíme pravidelně v zimě, jsi vyhlášená. Dnes, v den příjezdu, jsi nám snesla déšť, nebuďme příliš skromní, liják. Co víc si přát, když 36 lyžníků začne stěhovat batožinu z autobusu. Pod zastřešenou terasou jsme se choulili jak hejno mravenců na obrovské kostce cukru. Do chaty jsme hned nemohli, abychom si nepomíchali věci s turnusem, který odtud právě odjížděl, možná i prchal. My a naše dobrodružství jsme se zatím vzájemně nasávali, bylo příliš brzy na to, aby něco vyprchalo, natož první zážitky.

      Rota čítající 9 pokojových čet se čítankově nastěhovala, a nakonec přestalo i pršet. Šli jsme si obhlédnout místo činu, náš svah. Připomínali jsme botanickou výpravu, která se rozhodla objevovat flóru Králického Sněžníku, a lyže, ty jsme si vzali omylem. Chyběly nám snad jen síťky na motýly. Pravdou je, že při pohledu na zelené sjezdovky se naše tváře inspirovaly. Nám vedoucím, Karel Poláček jistě dovolí, „Bylo nás pět,“ zatrnulo. „Chceme sníh! Chceme sníh! Chceme svahy bílé jako stěna od primalexu!“ Životní příběh si s námi pohrál jako s tím andaluským pastýřem, který uvěřil svému snu a vydal se k egyptským pyramidám hledat poklad. Žádný nenašel, jen vzkaz, ať se vrátí domů a kope pod svým prahem. Teprve poté ho najde. I my jsme se vrátili na chatu, protože tam se vždy cítíme jako doma, a co se nestalo, … začalo sněžit, sněžit a zase sněžit. Mocný Duch hor se smiloval. Děkujeme.

      Nechceme, aby náš příběh vyzněl jako povýšené klišé, ale od té chvíle se dařilo, … lyžování, sluníčko, hry, jídlo, bazén, procházka s vyhlídkou a především návrat všech bez úrazu.  Alchymie štěstí spočívá v tom, že člověka nesmí zlomit včerejší déšť, snad proto, že je mu souzeno potkat zítřejší sníh. Buď pozdraven Lyžáčku 2023.

Za všechny účastníky LVZ ZŠ Smetanova Skuteč Mgr. Radek Mihulka

 

PS: Děkujeme paní Petře Paulusové za sponzorský příspěvek na dopravu.  

Datum vložení: 29. 3. 2023 11:09
Datum poslední aktualizace: 29. 3. 2023 11:10
Autor: Mgr. Ludmila Drobná
foto

Historie školy až po současnost

Historie školy až po současnost Podle zápisů v kronice školy vyvstal v roce 1894 požadavek místních občanů na zřízení měšťanské školy chlapecké. Stavba školy byla zahájena roku 1895 v sousedství městského špitálu na místě Šlesingrova domu (továrna na obuv) a slavnostně otevřena na začátku školního roku 1897– 98. Jako chlapecká škola fungovala s menšími organizačními změnami až do roku 1948. V letech 1950 –1963 nesla škola úřední označení osmiletá střední škola a po zavedení devítileté školní docházky od roku 1963 do roku 1980 základní devítiletá škola. V souvislosti s reorganizací školského systému a zavedení desetileté povinné školní docházky má škola od školního roku 1980 – 81 název základní škola ...Pokračování