Skuteč
foto
foto

Branný závod BATTLEFIELD

Branný závod BATTLEFIELD

Dne 25. 4. 2023 se ti nejlepší z nejlepších zúčastnili branného závodu BATTLEFIELD konaného v areálu Larischovy vily v Pardubicích.

Dne 25. 4. 2023 se ti nejlepší z nejlepších zúčastnili branného závodu BATTLEFIELD konaného v areálu Larischovy vily v Pardubicích.
V této budově sídlilo za války pardubické gestapo, a právě sem byli 24. června 1942 přivezeni ležáčtí obyvatelé. Zde byli uvězněni, „zaevidováni“ a večer v blízkém parku zastřeleni.
Naše dva týmy si tak do Pardubic přijely tuto smutnou historii připomenout a poklonit se nejenom ležáckým obyvatelům a všem ostatním, kteří byli na zámečku popraveni, ale především vzdát čest výsadkářům z operace Antimony.

Její členové byli do protektorátu vysláni proto, aby po atentátu na Heydricha obnovili spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Ačkoliv cíl operace byl naplněn, jak velitel skupiny František Závorka, tak jeho zástupce šifrant Stanislav Srazil, ale i teprve devatenáctiletý Lubomír Jasínek akci zaplatili vlastním životem.                                Mgr. Michaela Bohatá
                                                                                                               

Datum vložení: 4. 5. 2023 14:57
Datum poslední aktualizace: 4. 5. 2023 15:10
Autor: Správce Webu
foto

Historie školy až po současnost

Historie školy až po současnost Podle zápisů v kronice školy vyvstal v roce 1894 požadavek místních občanů na zřízení měšťanské školy chlapecké. Stavba školy byla zahájena roku 1895 v sousedství městského špitálu na místě Šlesingrova domu (továrna na obuv) a slavnostně otevřena na začátku školního roku 1897– 98. Jako chlapecká škola fungovala s menšími organizačními změnami až do roku 1948. V letech 1950 –1963 nesla škola úřední označení osmiletá střední škola a po zavedení devítileté školní docházky od roku 1963 do roku 1980 základní devítiletá škola. V souvislosti s reorganizací školského systému a zavedení desetileté povinné školní docházky má škola od školního roku 1980 – 81 název základní škola ...Pokračování